Background Image

About Us


Spring 2018 Winners:

Best Feature Film:
Diamond Award: One, Two, Guess Who's Who (System)
Platinum Award: A Family (Sebastiano Riso)
Gold Award: Frankenstein (Noemi Amadori & Philipp Ramspeck)
Silver Award: Marrtown (Rich Rule)
Bronze Award: The Purple Road

Honorable Mention: Indigo Lake (Martin Simpson)

Best Short Film:
Diamond Awards: Monstrosity (James Rowlins)
Platinum Awards: Right To Be Forgotten (Peta Milan)
Gold Awards: Kill The Engine (Derek Frey)
Silver Awards: Red (Virgile Sicard)
Bronze Awards: You And Me (Mrigank Dubey)

Best Drama:
Diamond Award: The Last Birthday (Jaclyn Bethany)
Platinum Award: The Prime (Jessica Green)
Gold Award: Still Waters (Coban Beutelstetter)
Silver Award: Overwerk - Reign (Lasse Noer)

Best Dramedy:
Schmoopie (Mary C. Ferrara)

Best Experimental:
Lux Ex Caelis (Roberto H Roquer)

Best Student Film:
Diamond Award: Algerian's flowers (Rositsa Trayanova)
Platinum Award: Polymorphia (Bernardo Covarrubias Vilarreal)
Gold Award: Forever & Always (Yitao Yang )
Silver Award: Love's New Laurel (Enrico Carnevali & Daniele Poli)
Bronze Award: Lip Lock Romance (Shihao Zhang)

Best Documentary:
Kaele hem Hachayim nekuda such is life period (Dror Izhar)

Best Short Documentary:
Diamond Award: Yarchen Gar (Filippo Chiesa)
Platinum Award: The Foreshore (Jonathan Beamish)
Gold Award: Evidence (Guillaume Levy-Lambert)
Silver Award: Algerian's Flowers (Rositsa Trayanova)

Best Music Video:
Diamond Award: Native Spirit (Livia Alcalde)
Platinum Award: Delightful (Anna Haas)
Gold Award: God Came' Round (Derek Frey)
Silver Award: I Miss You (Ramesh Vijayan)
Bronze Award: The Legend of the Lilies (Mark Nicolosi)

Trailer:
Diamond Award: Autumn Ghost (Jing Ning)
Platinum Award: Patria (Francois Garcia Fiore)
Gold Award: Salty Memory (Orwa Alahmad)

Best Director:
Diamond Award: Derek Frey (Kill The Engine)
Platinum Award: Michael Weatherly (Jamaica Man)
Gold Award: Mirella Christou (Lady Electric)
Silver Award: Di Xin (Lost In Love)
Bronze Award: Martin Simpson (Indigo Lake)

Best Actor (Male):
Diamond Award: Jack Hyde (Monstrosity)
Platinum Award: Zayn Alexander (Abroad)
Gold Award: David's Here (Siôn Lloyd)
Silver Award: Collar (Sean Gunnell)
Bronze Award: Brandon Novis (Deteriorate 2)

Best Actor (Female):
Diamond Award: Roberta Sparta (Silent Love Stories)
Platinum Award: Catalina Zavala (Béa)
Gold Award: Yan Ni (Wished)
Silver Award: Tracy Johnson (Miss Bonita Springs 1967)
Bronze Award: Miranda O'Hare (Indigo Lake)

Best Cinematography:
Diamond Award: Kill The Engine (Derek Frey)
Platinum Award: Ettore’s Stargate (The Journey of Nau-chan) (Filippo Chiesa)
Gold Award: Jamaica Man (Michael Weatherly)
Silver Award: Indigo Lake (Rodrigo Vidal Dawson)

Best Score:
Diamond Award: One, Two, Guess Who's Who (System)
Platinum Award: Wished (Nathan Wang, Rob Cairns & Eric Lee Harper)
Gold Award: Kill the Engine (Derek Frey)
Silver Award: The ribbon on the Kite (Gianlorenzo Albertini)
Bronze Award: Tendency To Love (Gerard John)

Honorable Mention: Collar (Vasilis Milesis)

Best Editing:
Diamond Award: Kill The Engine (Derek Frey)
Platinum Award: Bigly Yellow (Nigel Deans & Nubar Ghazarian)
Gold Award: Dinner With Daddy (Penelope Costopoulos & Kevin Wetmore)
Silver Award: Collar (Emile Haris)

Best Feature Script:
Diamond Award: Don (Alberto Battistutti)
Platinum Award: Sublime (Sarah Thomas)
Gold Award: Hare (Jason A. Rostovsky)
Silver Award: A very white Christmas (Madeleine Gentinetta)
Bronze Award: Joseph (Ian Davies)

Best Short Script:
Diamond Award: Sombra City (Elias Plagianos)
Platinum Award: The Bike (Timothy Benson)
Gold Award: An Extraordinary Love Letter (Sachin Kumar Enganati)
Silver Award: Nita's Day (Olga Ianaeva)
Bronze Award: The End Of Feast (Attila Toth)

Best Visual FX:
Wished (Huang Yunfeng, Liu Shiyang, Sun Haidong, Wang Xiaowei & Zhou Weiyi)







Previous Winners:
Late 2017 Winners
Early 2017 Winners
2016 Winners